شنبه ٦ خرداد ١٤٠٢ :: ١٤:٥٠

اختراع جوان لرستانی در حوزه هوش مصنوعی که مشابه خارجی ندارد

عبدالرضا رشنو، فناور جوان الشتری است که دو اختراع در حوزه هوش مصنوعی دارد، دو اختراع که نه تنها مشابه خارجی ندارند، بلکه بر اساس نیاز بومی کشور تولید شده‌اند. یکی از این اختراعات نرم افزار پردازش تصاویر ماهواره‌ای برای تشخیص سطح زیر کشت است، محصولی که می‌تواند نقش مهمی در کنترل محصولات کشاورزی داشته باشد.

اختراع جوان لرستانی در حوزه هوش مصنوعی که مشابه خارجی ندارد

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری لرستان به نقل از خبرگزاری فارس؛ عبدالرضا رشنو متولد ۶۷ و اهل شهرستان سلسله است، تحصیلات او دکتری مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی و امنیت شبکه است. او عضو هیات علمی گروه کامپیوتر دانشگاه لرستان است و سال ۹۶ و ۹۹ دو اختراع خود را در حوزه هوش مصنوعی ثبت کرده است، هر دو اختراع رشنو نه تنها مشابه خارجی ندارد بلکه بر اساس نیاز بومی کشور ساخته شده‌اند.

اولین اختراع او یک قالب ساز هوشمند دندان با استفاده از پردازش تصاویر است. در این روش از دندان عکس گرفته می‌شود و قالب متناسب با دندان طراحی می‌شود.

یک اختراع کاربردی در حوزه کشاورزی

اما طراحی نرم افزار پردازش تصاویر ماهواره‌ای برای تشخیص سطح زیر کشت دیگر اختراع رشنو است، این نرم افزار متناسب با شرایط آب و هوایی استان‌های کشور کار می‌کند. این نرم افزار نوآوری‌ها و الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی است که با روش‌های یادگیری ماشین تصاویر ماهواره‌ای را آنالیز می‌کند و براساس آن نوع کشت را تشخیص می‌دهد، این اختراع برای تصمیم‌گیری و حاکمیت کاربرد جدی دارد.

نرم افزار ساخته شده توسط رشنو پیش بینی می‌کند که برای سه ماه آینده چه محصول کشاورزی کم یا زیاد است، از طرفی با استفاده از این نرم افزار می‌توان برای واردات و صادرات محصولات کشاورزی تصمیم‌گیری کرد.

این اختراع در واقع یک کنترلی روی تولید محصولات کشاورزی دارد، زیرا سطح زیر کشت در هر استان و شهرستانی را تشخیص می‌دهد، بنابراین یک اختراع کاربردی است. ‌

محصولی که فروخته شد

رشنو موفق شده نرم افزار را به استان خوزستان بفروشد و آنجا پیاده سازی کند، قراردادی هم منعقد کرده‌است، پیگیر است تا با بقیه استان‌ها هم در زمینه فروش نرم افزار صحبت و قراردادهایی منعقد کند.

او همچنان در حال رایزنی است تا این نرم افزار را به صورت پایلوت در وزارت جهاد کشاورزی استفاده کند‌. رشنو این آمادگی را دارد که نرم‌افزار خود در حوزه کشاورزی را در هر استانی که درخواست داشته باشند، پیاده سازی کند.

نرم‌افزاری که در حوزه تامین امنیت غذایی بسیار مهم است.

یک پروژه در حوزه امنیت شبکه

رشنو یک نرم افزار هم برای تعیین سطح آبی در حوزه‌های مختلف اجرا کرده‌است، اختراعی که تغییرات اتوماتیک آب را محاسبه می‌کند. پروژه‌هایی که رشنو اجرا می‌کند بیشتر ملی و در سطح وزارت‌خانه ها است، اما همواره به این موضوع تاکید دارد که محصولاتش در لرستان به عنوان پایلوت و پایگاه اولیه استفاد شود.

او یک پروژه در حوزه امنیت شبکه در مرحله انعقاد قرارداد با یکی از وزارت‌خانه‌ها هم دارد، اما پیشنهاد کرده‌ که برای اجرا لرستان به عنوان استان پایلوت انتخاب شود.

اختراع او که در حوزه امنیت شبکه است، امنیت سامانه و زیر ساخت‌های فیزیکی سخت افزاری و نرم افزاری را در سازمان‌های دولتی رصد می‌کند تا به لحاظ استانداردهای امنیتی در سطح بالایی قرار بگیرند.

زمینه اشتغال ۲۳ نفر

رشنو فعالیت‌های خود در حوزه کارآفرینی و اشتغال را هم سال ۹۴ و ۹۵ شروع کرده است، او به دنبال این است که فعالیت‌های خود را در مقیاس‌های بزرگتر توسعه دهد، تا خدمات بیشتری به استان و کشور ارایه کند.

او که تمرکزش روی مقوله کارآفرینی است، شرکت خود را در پارک علم و فناوری لرستان و مرکز نوآوری دانشگاه لرستان مستقر کرده است و توانسته زمینه اشتغال حدود ۲۳ نفر که اغلب بومی هستند را فراهم کند.

در شرکت رشنو خدمات متنوعی به سازمان‌های دولتی، وزارت خانه‌ها به ویژه وزارت علوم و ارتباطات و سیستم بانکی و بانک مرکزی ارایه می‌شود.

او در حال حاضر هم سه محصول تولید کرده که در حد اختراع هستند، محصولاتی که نوآوری دارند و اجرا هم شده‌اند، رشنو در حوزه هوش مصنوعی و امنیت شبکه هر کجا که نیاز باشد، ورود می‌کند.

هوش مصنوعی، بیشترین بهره‌وری و خروجی را دارد

«هوش مصنوعی،حوزه‌ای است که با کمترین هزینه، بیشترین بهره وری و خروجی را دارد ، در سراسر دنیا هم هوش مصنوعی مورد توجه است». خیلی از کارها که به نیروی انسانی و وقت نیاز دارد و بعضاً با خطای انسانی همراه است، با استفاده از هوش مصنوعی با کمترین هزینه، وقت کم و نیروی انسانی کمتر و بیشترین دقت خروجی لازم انجام می‌شود، در واقع هوش مصنوعی یک پتانسیل و فرصت در هر حوزه است.

با وجود اینکه زیر ساخت صنعتی در لرستان ضعیف است، اما در حوزه نرم افزار که یک حوزه به شدت درآمدزا و یک پتانسیل محسوب می‌شود می‌توان در استان برنامه‌ریزی کرد.

حوزه فناوری و اطلاعات تنها نیاز به نیروی انسانی دارد و این یک مزیت است، در این حوزه نه رشته تحصیلی و نه سن مهم است.

چالشی به نام نیروی کار

از نگاه رشنو چالش کارآفرینی در استان نیروی کار است، متاسفانه نیروی کار با مهارت مهاجرت کرده‌اند، آنهایی هم که داخل استان هستند به صورت راه دور با شرکت‌های بزرگ خارج از کشور کار می‌کنند.

«زیر ساخت‌های لازم برای حفظ افراد توانمند در استان وجود ندارد، به دلیل فراهم نبودن شرایط افراد توانمند و ماهر نمی‌توانند دوام بیاورند. ما حتی شاهد مهاجرت برخی شرکت‌های استان هم هستیم».

سیاست‌های کلان و استانی می‌تواند یک سری پروسه‌ها را تعریف کند که انگیزه لازم برای نیروی کار ایجاد شود و از مهاجرت نیروی کار ماهر جلوگیری کند.

امتیازدهی